Čokoláda-sladká a dobrá
Čokoláda -
Kakao
Když Kryštof Kolombus objevil Ameriku, nejen že netušil, že objevil nový kontinent, ale také netušil, že tím také vytvořil předpoklad k objevu "čokoládového světa". Dějiny čokolády začaly až 15. března 1519, kdy dobyvatel Hernando Cortéz přistál u mexických břehů. Když se Cortéz zmocnil kvetoucí říše Aztéků, nalezli španělští vojáci v paláci císaře Montezumy velké zásoby kakaových jader Z nich byl pro císaře a jeho dvůr připravován nápoj a placky chocolatl. Tuto drahocennou potravinu připravovali tak, že boby sušili na slunci, pak pražili, odstranili z nich slupky a drtili mezi kameny. Vzniklou hmotu mísili s vanilkou a jiným kořením a sladili medem. I když tento hustý nápoj zdaleka nebyl tak lahodný jako kakao které pijeme dnes, byl to nápoj velmi vzácný a pít ho mohli jen vyvolení. Také samotné boby - získávané z kakaovníku (ty původně rostly jen v pralesích Jižní Ameriky) - byly velmi drahé a sloužily i jako platidlo: za 10 bobů byla dobrá večeře, za 100 statný otrok.
Výroba čokolády je dnes prakticky plně mechanizována. Vše začíná na kakaových plantážích. Zajímavé je, že plody kakaovníku nerostou na větvích, nýbrž obrůstají kmen. Uvnitř plodu bývá 15 – 40 bobů . Ty se před zpracováním vylupují a suší. Sušené kakaové boby se praží, pak se zchladí , drtí a vzduchem zbavují slupek. Pak následuje mletí, jádra se mění v řídkou kaši. To proto, že kakaová jádra mají velké množství kakaového másla. V dalším procesu se lisováním odděluje toto máslo žluté barvy od zbylé hmoty, která se zpracovává na hnědý kakaový prášek. V hnětacím stroji se kakaová hmota znovu smísí s kakaovým máslem, přidá se cukr a další přísady a vznikne čokoládová hmota. Tato hmota se pak dále zušlechťuje a provzdušňuje. Tady nastává ten pravý okamžik, kdy se z čokoládového těsta může stát čokoládový bonbón. Nejdříve se hmota ohřeje na vhodnou teplotu a pak přechází na formovací linku s formičkami. Stroj do nich nalije čokoládu, pak se formičky obrátí, aby z nich vytekl vnitřek, který nestačil ztuhnout. Pak se znovu obrátí a napustí se do nich náplň. Nakonec se formičky zalijí (uzavřou) čokoládou. Bílá tabulková čokoláda se vyrábí z čistého kakaového másla, cukru a dalších přísad.
Vše se zdá jednoduché, známé. Avšak kvalita čokolády je závislá zejména na podrobném receptu. A právě tyto přesné recepty dělají čokolády různých značek a proto jsou výrobci přísně střeženy.
Naší největší čokoládovnou byla a je “Orionka”. Založil ji v roce 1896 František Maršner, který v Praze na Vinohradech vyráběl turecký med. Měl obrovský úspěch a tak netrvalo dlouho a Orion se stal nejslavnější čokoládovnou v Čechách.
Holanďan Conraad Van Houten vynalezl způsob, jak oddělit kakaové máslo z kakaové hmoty roku 1828. První známé tabulkové čokolády byly vyrobeny anglickou firmou Fry´s z Bristolu kolem roku 1847. Švýcar Daniel Peter uvedl na trh po letech pokusů mléčnou čokoládu Gala Peter roku 1875. Švýcar Rodolphe Lindt vynalezl proces konšování roku 1879. Díky tomu mohl vyrábět jemnou čokoládu, která se rozplývala na jazyku. Firma Séchaud Fils z Montreaux ve Švýcarsku vyrobila první plněnou čokoládu roku 1913. První bílá čokoláda byla vyrobena firmou Nestlé v 30. letech minulého století a dostala jméno Galak. |
HOŘKÁ Čokoláda Koukněte se na fotky kakaa a čokolády:
Strom kakaovníku
Sušení kakaa ![]() A toto je naše jedinečná čokoláda :-) |
martrrr
(kouzlus mnamozus, 20. 4. 2009 19:48)